Tavné tyčinky plné horúcich tipov

1. Začíname
Tak, ako pre kontaktné, či disperzné lepidlá, aj pre tavné lepidlá je základnou podmienkou spoľahlivého spoja dobre pripravený podklad. Hladké, nesavé, prašné a mastné povrchy všeobecne znižujú priľnavosť tmelov, lepidiel a náterov. Preto je priam nevyhnutné podklad pred aplikáciou tavného lepidla vyčistiť, odmastniť a ideálne aj prebrúsiť. Na očistenie je potrebné použiť čistiaci prostriedok, ktorý bude účinný na látku, ktorá znečistenie spôsobila. Niekedy postačí saponát, na ropné produkty už bude treba odstraňovač olejových škvŕn, na zvyšky starého lepidla zas odstraňovač lepidiel, či nálepiek. Saponát je tiež účinný ako jednoduchý odmastňovač. Na priemyselnú mastnotu treba použiť technický benzín, acetón alebo iný priemyselný čistič. Zvlášť nenasiakavé povrchy ako kovy, plasty, gumu a pod. je potom vhodné prebrúsiť brúsnym papierom, či inak chemicky iniciovať.
2. Teplo..., teplejšie..., horí!
Skôr, než sa rozhodnete pre kúpu tavnej pištole, zvážte účel, na aký ju budete najčastejšie používať. Na trhu sú totiž nízkoteplotné, vysokoteplotné, ale aj tavné pištole s reguláciou teploty. Nízkoteplotné pištole sú vhodné pre lepenie na materiály, ktoré sú tepelne citlivé a pri aplikácii tavného lepidla môže dôjsť k deformácii materiálu. Takýmito materiálmi sú napríklad polystyrén, papierová buničina, molitan, či rôzne fólie a stužky, ktoré sa pri lepení tavným lepidlom ľahko prepália. Vysokoteplotné tavné pištole sú naopak výborným pomocníkom pri tvorbe rýchleho a trvácneho spoja na odolnejšie materiály, ako sklo, drevo, kov, dlažbu a pod. Duálne tavné pištole s reguláciou teploty sú kombináciou spomínaných dvoch verzií. Bez ohľadu na pištoľ na tavné tyčinky, pre ktorú sa rozhodnete, dbajte na bezpečnosť a používajte ochranné rukavice s tepelne odolnou povrchovou úpravou. Aj tie najmenej výkonné tavné pištole dosahujú teplotu 65-120°C. Však nejako sa tá lepiaca tyčinka roztaviť musí, nie?
3. Glitter, či monument?
Na veľkosti záleží. To platí aj pre výber pištole na tavné tyčinky. Na našom trhu sú najrozšírenejšie tavné náplne s priemerom 7 a 11cm, no existujú aj veľké výkonné alebo naopak veľmi presné priemyselné tavné zariadenia so špecifickými rozmermi. Preto pri výbere tavnej pištole opäť zvážte účel, na ktorý ju budete používať. Pritom nie je dôležitá len veľkosť tavných náplní ale aj ergonomické vlastnosti samotnej pištole. Asi ťažko budete lepiť malé trblietavé kamienky na doma vyrábaný šperk pomocou nejakej veľkej neohrabanej tavnej pištole. Naopak, pri celoplošnom lepení napríklad reklamného panelu by ste sa s malou spratnou pištoľkou poriadne "našťukali". Nemusíme asi pripomínať, že pre každú pištoľ na tavné lepidlo sú určené náplne so špecifickou veľkosťou, takže malé tyčinky sú pre veľkú pištoľ rovnako nepoužiteľné ako veľké tyčinky pre malú.
4. Hra o čas
Je prirodzené, že nikomu sa nechce s lepením dlho prpľať. Ak sa však chcete vyvarovať slabého spoja, dajte tavnej pištoli čas. Pre správnu funkciu potrebuje pištoľ na nahriatie cca 5-10 minút. Ak musíte tavnú tyčinku ťažkopádne posúvať cez hrot tavnej pištole, pištoľ pravdepodobne nie je dostatočne horúca. Pri nahrievaní pištole môže dôjsť k odkvapnutiu lepidla z hrotu, preto pri nahrievaní podložte pod hrot podložku. Pri samotnom lepení hrá čas tiež významnú úlohu. Ide o tzv. otvorený čas lepidla, t.j. čas, ktorý uplynie od momentu nanesenia lepidla na podklad po vytvorenie spoja. Po uplynutí otvoreného času až po úplné vytvrdnutie spoja sa neodporúča namáhať spoj, aby nedošlo k jeho oslabeniu alebo deformácii. Pri lepení tavnými pištoľami platí, že čím vyššia je aplikačná teplota tavnej náplne, tým kratší je otvorený čas. Preto pokiaľ potrebujete po nanesení tavného lepidla lepené plochy pozične korigovať, zvoľte tavnú pištoľ s nižšou aplikačnou teplotou.
Na záver malý tip: Viete, že tavné pištole nie sú len na lepenie? Môžete ich kreatívne použiť na vytváranie plastických dekorácií, či nápisov. Použite farebné tavné tyčinky a dajte vašej tvorivosti voľnosť. Pošlite nám svoje námety, my sa na oplátku radi podelíme o naše skúsenosti.
Mohlo by vás zaujímať...