Máte niečo proti škodcom? My áno!

Ako bojovať proti škodcom v záhrade.
Veverice:
Tieto milé chlpaté hlodavce sú štamgasti na mnohých hospodárskych dvoroch a veľmi radi útočia na rad záhradných cieľov, ako sú mladé sadenice, bobule, ovocie a zelenina. Dokonca ničia aj kvety, ako napríklad tulipány - zdanlivo len pre zábavu. Vevericiam tiež veľmi chutia zle zasadené bobule, čerstvo zasadené semená, či okopaniny.
Ochrana:
Tieto hlodavce sú chytré. Vždy venujú veľa energie tomu, aby našli spôsob, ako dosiahnuť ich požadovaný cieľ. Rovnako ako u vtákov, je najlepšie meniť prístup k ochrane plodín tak často, aby boli hlodavce vyvedené z rovnováhy. Dobrým nápadom je umiestniť prepážku na kmene ovocných stromov. Občas sa používajú tiež elektrifikovaná bidielka, ktoré prekvapia zvieratká, keď navštívia strom. Niektorí záhradníci úspešne využívajú zvieracie repelenty, ako kajenské korenie mix, moč dravca, ktoré aplikujú na alebo okolo rastlín. Iní majú krátkodobý úspech pomocou ultrazvukových vysielačov alebo zriadením vzdialených kŕmnych staníc, aby ich odlákali zo záhrady. Chytanie do pasce je najistejšia spôsob, ako odstrániť problém s hlodavcami. Klietkové pasce sú veľmi efektívne pre obzvlášť otravné veveričky. Avšak, nečakajte, že vykynožíte celú populáciu s odchytom, je to dlhodobý boj, pretože vždy sú nové veverice pripravené na nasťahovanie do vašej záhrady.
Myši, hraboše a potkany:
Od najmenšej domácej myši po najväčšieho nórskeho potkana, všetky tieto hlodavce žijú všade, kde aj ľudia. Potkany a myši sú aktívne v noci, zatiaľ čo hraboše môžeme vidieť pobehovať vo dne aj v noci. Títo tvorovia milujú ryť a hrabať, čo je hlavnou príčinou škôd podzemných častí výsadby v záhrade. Obhryzené zemiaky alebo mrkva sú znamením prítomnosti myši, či plcha. Tiež požierajú novo vysiate semená, tiež sa živia väčšinou kvetinových cibúľ (s výnimkou narcisov). Topiaci sa sneh často odhalí ohryzenú kôru nadzemných častí koreňov a kmeňov mladých stromov.
Ochrana:
V prvom rade je potrebné vytvoriť pre myši nepriateľské prostredia odstránením jedla, vody a prístrešia. Na vstupy a štrbiny do budov môžeme použiť lep na myši, obmedziť skladovanie nechránených zvyškov potravy, bezodkladne umývať riad, odpadky uskladňovať v zabezpečených popolniciach. Najúčinnejšiou zbraňou na ochranu domácnosti pred škodcami je obyčajná mechanická pasca. Či už je to klepec alebo klietka na odchyt živých hlodavcov, môžme využiť návnadu potretú arašidovým maslom alebo slaninou a umiestniť ju do dráh migrácie myší, či potkanov. V záhrade, hniezdia hlodavce v slame, mulčovacej kôre, lístí, či obilí. Myši v tomto prostredí rady zimujú, pretože im to umožňuje ľahký prístup k rastlinám aj pod snehom. Repelenty, ktoré obsahujú amónne soli môžu byť pri správnej aplikácii podľa pokynov proti hlodavcom účinné. Ak hľadáte niečo proti hrabošom v záhrade, je potrebné myslieť na prevenciu. Jedy do voľnej prírody nepatria a mohli by ohroziť neškodné zvieratá, či dokonca ľudí. Najlepším spôsobom, ako ničiť hraboše v záhrade je preto jednoducho ich zo záhrady vyhnať, znepríjemniť im pobyt. Chráňte kmene stromov pomocou zábalu tkaninou s obsahom železných pílín, uistite sa, že zábal dosiahne niekoľko centimetrov pod zem a výšku približne 30cm. Ochrana koreňov stromov pomocou mechanickej zábrany je overeným spôsobom boja proti hrabošom, krtom a iným hlodavcom v záhrade. Vzácne kvetné cibuľky, ako sú ľalie, umiestnite v kovových klietkach alebo ich uskladnite v ostrom štrku, ktorý odradí hlodavce od hrabania.
Zajace:
Tieto roztomilé, chlpaté, malé hopkajúce stvorenia v skutočnosti môžu spôsobiť veľa škôd na záhrade a na poli. Zajace sa vyskytujú hojne po celej krajine a dokážu sa správať skutočne bezohľadne. Žijú v komplexe tunelov neďaleko zdrojov potravy. Mladé výhonky hrášku, fazule, hlávkového šalátu, kvetov, tulipánov, ďateliny a listnatých stromov kôry sú súčasťou ich jedálneho lístka. Našťastie, väčšie rastliny alebo stromy s tvrdo kôrou sú všeobecne pred nájazdmi zajacov v bezpečí. Listy poškodené zajacom poznať podľa ostrého rezu, ktorý dosahujú vďaka povestným zajačím rezákom.
Ochrana:
Zajace možno od záhrady držať na dištanc pomocou pletiva s malými okami alebo ich jednoducho odchytiť do klietky. Upozorňujeme, že druhá možnosť spadá v našich končinách pod reguláciu a odchyt zajacov a zveri sa riadi poľovným zákonom. Odchyt zajacov bez povolenia sa považuje za pytliactvo a je trestné. Kmene mladých stromkov môžeme pre zajacmi chrániť pomocou pozinkovaného alebo poplastovaného pletiva s malými okami. Vysokú trávu v záhrade a jej blízkosti je treba pokosiť a spracovať, pretože práve tá je pre zajace najlepším útočiskom. Hoci niektorí záhradníci používajú rôzne repelenty, vrátane ľudskej alebo psej srsti, chilli, mäsokostnej múčky, rybiej emulzie, či rôznych komerčných produktov, najspoľahlivejší spôsob, ako udržať králiky preč zo záhrady je funkčné oplotenie.
Krty:
Títo hmyzožraví obyvatelia podzemia sa nachádzajú po celej krajine a najradšej kopú vo vlhkých humídnych pôdach. Výsledkom sú rušivo pôsobiace diery v trávniku a kôpky zeminy. Naopak, krty sa vyhýbajú piesčitým alebo ťažkým ílovitým pôdam. Napriek mylne rozšírenému názoru, väčšina krtkov nepožiera rastliny. Ich strava sa skladá prevažne z hmyzu, dážďoviek, chrobákov a húseníc. Pravdou však je, že ich tunely sú na jar a v lete dosť plytké a preto narúšajú trávniky a semená v podloží. Ich tunely môžu tiež vytvárať dráhy pre hlodavce, ako sú hraboše narušiť korene ušľachtilých cibuľovín alebo koreňových plodín. Krtkovia zriedka zostanú dlhšie na rovnakom mieste, a ak ste trpezliví, prirodzene opustia vašu záhradu v hľadaní iných potravinových zdrojov.
Ochrana:
Môžete ich odpudiť, vyplaviť, alebo použiť pasce na krtka. Niektorí záhradníci úspešne odpudili krta pomocou ľudských vlasov, ultrazvukových odpudzovačov, alebo moču dravcov aplikovaného do krtích tunelov. Univerzitný výskum ukázal, že ricínový olej nastriekaný na trávniky a záhrady odpudil krtkov z pozemku. Populáciu krtov možno znížiť elimináciou húseníc v trávniku. Postrek na trávniky má blahodarný vplyv nielen proti chorobám trávnikov ale aj ničí zárodky škodcov a tým aj potravu pre krtov. Dobré skúsenosti sú aj so znepríjemnením rýpania krtov vložením handričky s obsahom kovových pilín do tunela. Najlepším spôsobom ochrany proti krtom je však stále ich odpudenie alebo odchyt do pasce. Krtkovia sú najaktívnejší skoro ráno alebo večer, tiež po teplom daždi. Na odstránenie týchto škodcov môžete použiť klietkové pasce alebo klepce umiestnené v hlavnom tuneli. Na ochranu koreňov väčších rastlín, ako sú stromy a kríky môže vytvoriť klietky alebo koše. V tomto prípade treba vykopať 60-90 cm hlbokú dieru a vložiť tam koreňovú klietku.
Vtáky:
Mnohé vtáky sú priatelia záhradníka, pretože hodujú na škodlivom hmyze a semenách burín. Ale keď sa rozhodnú hodovať na našich plodinách, stávajú sa z nich škodcovia. Kosy, škorce, dokonca aj červienky rady vyťahujú chutné sadenice kukurice, pochutnávajú si na zrejúcich čerešniach, broskyniach a čučoriedkach, alebo kopú diery v trávniku hľadajúc hmyz. Výška škody sa líši v závislosti od počasia a hojnosti úrody. V suchých rokoch vtáky útočia na mnoho rôznych druhov ovocia a zeleniny, ako sú paradajky a melóny, nielen kvôli potrave, ale aj šťave z dužiny. Zatiaľčo záhradníci venujú všetku energiu starostlivosti o plodiny od výsadby po zrelosť, vtáci sa zameriavajú na výchovu mláďat a rýchly zdroj potravy. Kŕdle vtákov môžu rýchlo zdecimovať celú úrodu bobulí alebo obilia, pričom jednotlivé vtáky môžu byť veľmi agresívne, keď sa rozhodnô zaútočiť na konkrétne plodinu.
Ochrana:
Akékoľvek odpudzovacie zariadenie bude pracovať po dobu niekoľkých dní, ale vtáky sú inteligentné a skoro na to zvyknú. Medzi efektívne vizuálne metódy odpudenia patria závesné hliníkové plechovky, čí vrchnáky, reflexné hliníkové pásky alebo napríklad lesklé gule s namaľovanými očami predátora. Zvukové plašiče, ako sú rádiá alebo ultrazvukové plašiče s prerušovaným tónom, sú tiež užitočné. Komerčné repelenty proti vtákom a domáci štipľavý sprej z čierneho korenia použité na obľúbené ovocie sú tiež často účinné. Avšak, najlepší spôsob, ako predísť škodám spôsobeným vtákmi je zamedzenie prístupu k plodinám. Sieť proti vtákom chráni strom s ovocnými plodmi.Siete odporúčame umiestniť na ovocné dreviny 3 týždne pred dozretím plodov. Siete proti vtákom tiež možno umiestniť na kukuričné polia, či klíčiace mladé výhonky.
Kuny:
Kuny dávajú prednosť životu v lesných biotopoch vrátane listnatých, zmiešaných, alebo ihličnatých. Starý hustý les preferujú pred mladým lesom. Tieto malé zvieratá sú všeobecne samotárske zvieratá s výnimkou obdobia párenia. Sú to oportunistické a všežravé druhy, aj keď zvieracej koristi dávajú prednosť. Ich strava sa líši podľa ročného obdobia a dostupnosti koristi. V prípade, že sa uhniezdia v okolí hospodárskych usadlostí, dokážu narobiť poriadne škody a je ťažké sa ich zbaviť. Boj proti kunám v hospodárskych budovách a dvoroch je vždy obtiažny. Kuny sú inteligentné zvieratá, ktoré sa za potravou vydávajú najmä v noci. Dokážu sa zahniezdiť pod kapotou motora, v strešnej izolácii, v štrbinách drevární, či akomkoľvek inom ťažko dostupnom mieste.
Ochrana:
Voľbu spôsobu eliminácie kuny je potrebné prispôsobiť prístupnosti miesta, kde sa kuna vyskytuje a zároveň brať ohľad na bezpečnosť hospodárskych zvierat a ľudí. Na ochranu elektrických rozvodov automobilov sa použivajú spreje proti kunám alebo zvukové odpudzovače kún. Preventívne odporúčame automobily neparkovať v blízkosti potenciálnych hniezd hlodavcov, ako sú kontajnery na komunálny odpad, skládky, či napríklad stohy slamy. Hospodárske budovy a dvory môžeme ochrániť umiestnením klepcov alebo klietok na kuny, avšak treba dbať na to, aby sa do nich nechytila napríklad hydina, či deti. Keď takéto pasce sklapnú, je to fakt šupa.
Okrem spomínaných existuje v záhrade a domácnosti nespočetné množstvo škodcov, rovnako ako existuje mnoho ďalších metód na ich elimináciu. Je to nikdy nekončiaci sôboj medzi človekom a prírodou, v snahe dokázať si teritoriálnu dominanciu. Je len na Vás, akú formu boja proti škodcom zvolíte. Každopádne, robte to tak, aby Vám to príroda vrátila v podobe zdravého a krásneho bývania a záhrady plnej šťavnatých darov.
SPOZNAJTE NAŠE PRÍPRAVKY PROTI ŠKODCOM |