Keď na stavbu klope zima

Keď na stavbu klope zima
Stavebná chémia pre chladné dni

Blížiaci sa koniec roka nie je len obdobím horlivých príprav na vianočné sviatky. Svoje o tom vedia predovšetkým stavebníci, ktorým so zhoršujúcim sa počasím začínajú neraz horieť termíny. Stavebné, predovšetkým murárske práce si vyžadujú osobitnú pozornosť, keď pracovná teplota prostredia klesne pod 5°C. Veľmi chladné počasie mení chemické procesy v malte a môže viesť k nielen následnému popraskaniu povrchu, ale aj k iným problémom. Stavebníci musia konať rýchlo a postupovať podľa osobitných krokov, aby zostali stavebné zmesi zdravé a funkčné. To zahŕňa najmä ochranu stavebnej chémie pred chladom a ľadom, zahrievanie stavebných zmesí počas aplikácie a tepelnú izoláciu stavebných konštrukcií a plôch počas procesu tuhnutia.

 

1. Chladivý dotyk

 

Chlad, či dokonca mráz na stavbe nie je len nepríjemným pocitom. Môže totiž spôsobiť nenapraviteľné škody a úplne znehodnotiť celú prácu. Pri teplotách pod 5°C sa výrazne spomaľuje hydratácia malty. Ak voda v malte, či betóne zamrzne, vytvorí deštruktívnu zmenu objemu, čo spôsobí expanziu malty. Ak malta obsahuje viac ako 6% vody, expanzia spôsobená zamrznutím bude dosť veľká na to, aby malta praskla. Okrem toho vlhkosť alebo ľad na povrchu murovacích prvkov vytvára adhéznu bariéru a môže zabrániť dobrému spojeniu malty so stavebnými tvárnicami. To isté platí pre priľnavosť a vyzrievanie nivelačných hmôt, poterov a betónov. Pri vypĺňaní stavebných otvorov dverami, oknami, či bránami sa zas používajú rôzne tesniace a montážne peny, lepidlá a tmely, ktoré síce neobsahujú vodu, no ich základné syntetické, prípadne disperzné pojivo tiež citlivo reaguje na zmenu aplikačnej teploty. Nízka teplota okolia sa u týchto prípravkov môže prejaviť nielen mrvením hmoty, ale často vôbec nedôjde k jej stuhnutiu a u montážnej peny ani k požadovanej expanzii.

 

 

2. Plán miešania

Vhodné teplotné podmienky je potrebné zabezpečiť už pri príprave stavebnej zmesi. Odporúča sa miešať menšie množstvá maltovej zmesi tak, aby voda počas prestojov neabsorbovala suché zmesi a nezamrzla. Pri vykurovaní stavieb napríklad priemyselnými ohrievačmi, alebo inými výkonnými výhrevnými telesami treba dbať na to, aby teplota bola teplota stavebnej zmesi optimálna. Je potrebné zabrániť nadmernému vysušeniu malty pôsobením intenzívneho spotového tepla. Pred pridaním cementu, či práškového lepidla prineseného z chladného prostredia je potrebné aklimatizovať všetky zložky zmesi tak, aby ich teplota pred zmiešaním bola vyššia ako 5°C. Pre urýchlenie hydratácie je vhodné použiť rýchlotuhnúce stavebé malty alebo do štandardnej stavebnej zmesi pridať urýchľovač tuhnutia vo forme tzv. zimnej prísady do betónu, poteru alebo malty. Pritom je potrebné si uvedomiť, že väčšina komerčných nemrznúcich prísad do stavebných zmesí sú skôr urýchľovače než prostriedky na zníženie teplotu tuhnutia.

 

 

3. Pod šírou oblohou

 

Z kapacitných dôvodov spravidla nie je možné suché stavebné hmoty skladovať vo vykurovaných priestoroch. Preto je potrebné ich ochrániť pred chladom skôr, než sa na stavbe použijú. Pre ochranu pred prízemným mrazom a vlhkosťou je dobré umiestniť vrecované materiály na dosky a prikryť ich plachtami. Všetky vrecia by mali byť úplne zakryté, aby sa zabránilo namočeniu dažďom alebo snehom. Vždy, keď je to možné, treba používať čerstvo dodávané suché malty. Chlorid vápenatý (v rozsahu 2% hmotnosti cementu) sa bežne používa v betóne ako urýchľovač, ale je nevhodný pre použitie v murovacej malte. Piesky je potrebné rozmraziť a podľa potreby rozbiť zhluky. Murovacie tvárnice sa odporúča umiestniť na nezamrznuté povrchy a plochy bez snehu, pretože namrznutý ľad znižuje priľnavosť povrchu. Keď sa topí ľad, murivo sa môže kĺzať. Stavbe nesmô byť použité tvárnice, ktorých teplota je nižšia ako -6°C alebo obsahujú námrazu, viditeľný ľad alebo sneh. Murovacie materiály je dobré pred použitím podľa potreby zahriať, aby mohla cementová hydratácia správne fungovať. Pórobetónové tvárnice s vysokou nasiakavosťou urýchľujú stuhnutie. Murivo by sa všeobecne malo pred inštaláciou udržiavať v suchu. Sklenené murovacie prvky by sa kvôli nízkej absorpčnej schopnosti vôbec nemali murovať v chladnom období. 

 

 

4. Ako vo vatičke

 

Ak sú už aj murovacie tvárnice na mieste, či poter vyliaty, nemáme v súboji s nepriazňou zimy vyhraté. Stavebné zmesi potrebujú aj pri použití najlepších urýchľovačov tuhnutia svoj čas. Ak sú teploty nad 0°C, je potrebné stavebné plochy pri mokrom procese výstavby ochrániť pred vniknutím vody do muriva. Dobrou voľbou sú v tomto prípade rôzne plastové fólie alebo zakrývacie tkané PVC plachty. Pri teplotách prostredia 0 až -5°C, je potrebné zakryť čerstvé cementové povrchy hydro- a tepelnoizolačnými materiálmi v hrúbke minimálne 15mm, aby sa redukoval dopad rýchlych tepelných strát a zároveň sa zabránilo vniknutiu vody do muriva. Pri teplotách v rozmedzí -6 až -17°C, je potrebné po dobu dvoch dní po aplikácii stavebnej zmesi zakrývať stavebný povrch izolačnou vrstvou minimálne 25mm. Najlepšie je však najmä v interiéri pomocou vykurovacích telies udržať teplotu nad 5°C. Vonkajšie strany muriva je navyše vhodné chrániť plachtou proti silnému vetru (nad 30km/h), ktorý okrem nežiadúceho ochladzovania aj nadmerne vysušuje stavebné lepidlo a negatívne tak ovplyvňuje proces vyzrievania cementovej zmesi.

 

Tento príspevok nie je návodom, aby ste aplikovali stavebné zmesi v chladnom počasí. Skôr je akýmsi varovaním pred rizikami a východiskom z núdze. Vždy radšej naplánujte stavbu a rekonštrukciu tak, aby ste zimné prísady do betónu, lepidla a malty nemuseli použiť. Ak už sa však inak nedá a musíte siahnuť po zimnej stavebnej chémii, kľudne sa na nás obráťte. Sme presvedčení, že spolu nájdeme riešenie.


 

Mohlo by vás zaujímať...

 

Zimna prisada do betonuZimna pistolova PU pena CeresitSika MonoTop 110 QuickFix

 

Odoslať článok známemu   Vytlačiť