Jeseň, čas keď dozrieva aj pleseň

Jeseň, čas keď dozrieva aj pleseň

REMAL Termokomfort - účinný štít proti plesni, chladu a vlhkosti

Október. Obdobie prechodu od leta k zime je v plnom prúde. Ulice pustnú a život sa presúva do tepla domovov. S prechodom medzi ročnými obdobiami súvisí aj zmena mikroklímy v interiéri. Steny chladnú a vlhkosť vzduchu stúpa. Prúdenie vzduchu spôsobuje, že rozvírené molekuly vodnej pary narážajú na chladné steny interiéru a následne kondenzujú. Je to spôsobené existenciou tzv. rosného bodu, ktorý sa v tomto prípade nachádza niekde na hranici povrchu stien interiéru. Týka sa to spravidla obvodových stien stavby a stien bezprostredne kolmých na obvodové steny. Skondenzované pary sa potom prejavujú negatívne v podobe citeľne zvlhnutého muriva. A všetci veľmi dobre vieme, že vlhké prostredie je živnou pôdou pre vznik húb a plesní.

 


Ako prvé nás napadne pleseň pozametať, či okartáčovať a natrieť. Zle. Mechanickým pôsobením napomáhame rozmnoženiu, distribúcii výtrusov plesne vzduchom a po povrchu stien. Tí precíznejší pleseň vystriekajú vhodným protiplesňovým prípravkom, poctivo nechajú pôsobiť presne podľa návodu a následne natrú nejakým štandardným, či dokonca protiplesňovým náterom. V mnohých prípadoch účinné riešenie. Stále však nerešpektujeme jedno základné pravidlo, podľa ktorého musí každej sanácii muriva predchádzať eliminácia zdroja vlhkosti. Dôležitá je izolácia muriva proti zemnej vlhkosti. Výraznou mierou pomáha vonkajšie zateplenie budov kontaktným alebo odvetrávaným zatepľovacím systémom. Čo však v prípade, že budovu nie je možné z nejakého dôvodu zatepliť? Ako sa vysporiadať s chladnými a vlhkými múrmi. Existuje nenáročné a elegantné riešenie.

 

V prvom rade je nutné eliminovať existujúce aj potenciálne zárodky plesne. Povrch muriva je nutné postriekať chlórovým, alebo bezchlórovým prípravkom proti plesni. Ten je nutné nechať pôsobiť po dobu uvedenú v návode. Pleseň mechanicky neodstraňovať! V prípade silne plesnivých stien postup opakovať. Pri použití chlórových prípravkov treba počítať z ich vedľajším bieliacim účinkom.
Následne sa odporúča aplikovať na stenu vhodný penetračný náter a ten nechať dôsledne vyschnúť.
Finálne aplikujeme na stenu tzv. tepelnoizolačný náter. Je to interiérová farba, vhodná aj ako náter na vlhké steny, ktorý spravidla obsahuje plnivo so vzduchovými mikrokapsulami, čím je možné dosiahnuť izolačnú vrstvu, ktorá nahrádza exteriérové zateplenie až v hrúbke 5cm polystyrénu. Táto farba proti vlhkosti naviac zabezpečuje rovnomernú distribúciu tepla v rámci miestnosti. Kým v miestnosti bez takéhoto náteru sa teplo drží v horných častiach miestnosti, teplo v miestnosti s takýmto náterom je odrážané od stien a distribuované rovnomerne po celej výške miestnosti. Steny sú naviac na dotyk veľmi príjemné, dá sa povedať, že pocitovo pripomínajú vliesovú tapetu, či zamat. Tepelnoizolačný náter proti vlhkosti spôsobenej kondenzáciou možno buď tónovať, alebo následne natrieť akýmkoľvek farebným interiérovým náterom. Čo je však zo všetkého najdôležitejšie, zateplením stien posúvame rosný bod smerom von z miestnosti, čím eliminujeme potenciál kondenzu vodných pár a zamedzujeme tak vznitku prostredia pre zárodky húb a plesní.

 

Takto prostredníctvom jednoduchej technológie dosiahnete komfortné a zdravé prostredie pre bývanie.

 

 

 

 

REMAL TERMOKOMFORT TERAZ NAJVÝHODNEJŠIE

 

 

Odoslať článok známemu   Vytlačiť