Praktické elektrocentrály PRAKTIK

Praktické elektrocentrály PRAKTIK

Spoznajte nové benzínové a dieselové elektrocentrály

Pracujete v teréne? Chalupárčite? Kempujete? Alebo sa len z času na čas ocitnete na miestach, kde sa bez "šťavy" jednoducho nedokážete pohnúť ďalej. V časoch energetickej neistoty je dobré mať po ruke alternatívne flexibilné riešenie. Takým môžu byť malé, či väčšie elektrocentrály, ktoré vám zabezpečia potrebný prísun elektrickej energie pre vaše spotrebiče.

 

ELEKTROCENTRÁLY PRAKTIK

Funkcia elektrocentrály

Elektrický generátor, v praxi známy pod všeobecným pojmom elektrocentrála je zariadenie, ktoré premieňa mechanickú energiu z plynu, benzínu a dokonca aj nafty na elektrickú energiu. Elektrocentrála je jedným z najpoužívanejších zariadení na miestach, kde nie je prístup k elektrickej energii. Bolo by chybou domnievať sa, že elektrina je dnes prístupná po celej krajine a význam prenosnej elektrocentrály je nízky. Elektrické generátory využijete v záhrade, pri kempovaní, na stavbe, či inde v teréne, kde si potrebujete posvietiť, zakúriť, či zapojiť elektrické náradie. Elektrocentrály vo všetkých troch palivových modeloch (benzín, nafta alebo skvapalnený plyn LPG) poskytujú energiu, ktorú potrebujete v prípade núdze, keď nemáte prístup k elektrickej energii z distribučnej siete. Predstavte si len, že zostanete pri prerušení dodávky energie zo siete niekde vo výťahu alebo v strede ošetrenia v ambulancii...

 

Použite elektrocentrály PRAKTIK

 

Typy elektrocentrál

Elektrocentrály možno podľa určitých kritérií rozdeliť do niekoľkých kategórií, od ktorých sa následne odvíja účel a potenciál ich využitia. Z hľadiska paliva použitého na pohon motora elektrického generátora delíme elektrocentrály na benzínové, dieselové (naftové) a plynové (spravidla LPG). Benzínové elektrocentrály pracujú s bežnými spotrebiteľskými palivami, ktoré kúpite na ktorejkoľvek čerpacej stanici. Vzhľadom na horľavosť benzínu je ich užitočná účinnosť nižšia a nie sú príliš vhodné na použitie v chladnom prostredí. Dieselové elektrické generátory fungujú na relatívne lacnom palive. Majú však oveľa väčšiu hlučnosť, preto je lepšie ich používať pre náročnejšie aplikácie, aby sa ukázal ich skutočný výkon. Plynové elektrocentrály bežia na skvapalnený ropný plyn (LPG) a majú oveľa vyšší bezpečnostný a zdravotný faktor ako predchádzajúce dva typy. Je potrebné poznamenať, že na trhu sú dostupné kombinované elektrocentrály. To znamená, že sú zároveň plynové aj benzínové, čo je pre tieto generátory elektriny veľká výhoda. Z hľadiska spôsobu štartovania sa elektrocentrály rozdeľujú na automatické, s elektrickým alebo ručným štartom. Automatické generátory sa spínajú automaticky pri výpadku energie z distribučnej siete a po obnovení dodávky zo siete sa vypínajú. Generátory s elektrickým štartom sa zapínajú pomocou tlačidla alebo otočného spínača, ktorý aktivuje motor pomocou elektrického impulzu. Najstarším spôsobom štartovania elektrocentrály je spustenie motora manuálne, mechanickým roztočením motora pomocou lana s rukoväťou.

 

Palivo pre elektrocentrály PRAKTIK

 

PREHĽAD ELEKTROCENTRÁL

Ako vybrať elektrocentrálu

Na trhu je aktuálne široká, miestami až neprehľadná ponuka elektrických generátorov. Pri kúpe elektrocentrály je dôležité venovať pozornosť jej parametrom. Predsa len, taká elektrocentrála nie je úplne lacný špás a nekupuje sa na pár dní... Pred kúpou elektrocentrály preto najprv zvážte, v akom prostredí budete zariadenie používať. Interiér? Exteriér? Prostredie s nízkou teplotou? Budete centrálu často prenášať, či presúvať? Do akej miery vás bude rušiť vyššia hlučnosť elektrocentrály? Mechanické vlastnosti rámu a konštrukcie treba zobrať do úvahy, ak sa má elektrický generátor používať vo vysoko rizikovom prostredí, ako napríklad na stavbe, kde existuje riziko pádu predmetov. Vtedy je lepšie premýšľať o kúpe generátora, ktorého telo je väčšinou vyrobené z kovu. Z ekonomického hľadiska vždy zvážte pomer medzi výkonom a spotrebou paliva. Niekedy vám môže stačiť malá elektrocentrála s nižšou spotrebou i výkonom, inokedy vám môže byť nízka spotreba nanič, ak elektrocentrála nedosiahne požadovaný výkon. Na tento účel by ste sa mali pozrieť na množstvo elektriny spotrebovanej každým z vašich elektrických spotrebičov z manuálu alebo štítkov na spotrebičoch. Sčítajte spotrebu vo wattoch alebo kilowattoch a zvoľte elektrický generátor výkonom podľa súčtu potenciálnej spotreby. Pre dlhšie doby behu elektrocentrály vyberajte zariadenia s väčším objemom nádrže, naopak pre príležitostné použitia a ľhkú manipuláciu Vám postačí aj elektrocentrála s menšou nádržou. Niekedy sa zas oplatí priplatiť si za elektrické štartovanie. Najmä, ak plánujete častejšie vypínanie a zapínanie elektrocentrály. Je rozdiel, či zariadenie využívate na napojenie elektrického náradia na pár minút, alebo potrebujete pol dňa svietiť niekde na chalupe. Pre potrebu vyššej a častejšej mobility zariadenia zvážte kúpu elektrocentrály s kolieskami.

 

Výber elektrocentrály PRAKTIK

 

Náš tip: Elektrocentrály PRAKTIK

PRAKTIK Tools je jedným z popredných európskych výrobcov elektrického náradia v segmente hobby a poloprofesionálov. Neustálym vývojom, novými modelmi a využívaním nových technológií v segmente nástrojov poskytuje používateľom veľký výber nástrojov pre všetky ich projekty. Elektrocentrály PRAKTIK sa vyznačujú masívnym, odolným prevedením, kvalitnými kovovými komponentami a veľmi slušným výkonom. V ponuke výrobcu sú benzínové aj dieselové rámové elektrocentrály s výkonom až 13 konských síl (HP). Okrem ručného štartovania poskytujú u vyššej rady modelov aj elektrický štart. Všetky modely ponúkajú výstupné napätie 230V aj 12V pre zariadenia s nižším odberom, ako sú napríklad rôzne typy nabíjačiek náradia a pod.

 

Ponuka elektrocentrál PRAKTIK

Odoslať článok známemu   Vytlačiť