Strecha - Vaša vizitka.

Strecha - Vaša vizitka.

Ako aplikovať farbu na plechovú strechu

Plechová strecha je vhodným riešením pre stavby s požiadavkou na nízku hmotnosť strešnej krytiny. Tieto strešné krytiny sa v súčasnosti spravidla skladajú z poplastovaného profilovanáho plechu, prípadne plechu ošetreného niekoľkými vrstvami priemyselného náteru s ohľadom na požiadavky mechanickej odolnosti a odolnosti voči poveternostným podmienkam, v ktorých sa stavba nachádza. Stále však máme veľa stavieb s krytinou z klasického pozinkovaného falcovaného plechu. Rovnako sú z tohoto materiálu vyrobené  strešné doplnky, odvodňovacie systémy a iné klampiarske výrobky. Pôsobením vetra, slnka, dažďa, či snehu sa ochranná vrstva plechovej strechy neúprosne stenšuje, čo sa v konečnom dôsledku prejaví vznikom farebných, či dokonca hrdzavých fľakov, čo môže pri zanedbaní starostlivosti o povrch strechy spôsobiť prehrdzavenie plechu a následné zatekanie dažďovej vody a topiaceho sa snehu do interiéru. Ako sa teda účinne postarať o ochranu strechy tak, aby sme predišli škodám?

Základom je podklad

Čím pevnejšie priľne nový náter k podkladu, tým dlhšie vydrží. Aj tá najkvalitnejšia farba sa olúpe, ak sa od plechu začnú oddeľovať staré základné, či vrchné nátery, alebo hrdza. Preto je dôležité príprave podkladu venovať zvýšenú pozornosť. Je to často časovo a fyzicky náročné, no podceniť sa to nevypláca.

Na začiatku je nutné z povrchu odstrániť všetky voľné, zle držiace časti. Na falcovanom plechu, najmä s ohľadom na rozsah ošetrovanej plochy, prácu urýchli vibračná brúska s vhodným brúsnym papierom alebo uhlová brúska s oceľovou alebo mosadzno kefou. Kým brúsny papier sa používa spravidla na jemné prebrúsenie relatívne zdravého povrchu, mosadzný kartáč použijeme na úplné odstránenie starej farby na strechu. Oceĺový vlnitý, alebo spletaný kartáč treby v tomto prípade používať opatrne, pretože má dosť silný účinok a mohlo by dôjsť k poškodeniu nosnej oceľovej časti plechovej strešnej krytiny. Elektrické brúsky sú použiteľné najmä pri plechoch v plochým profilom, na vlnité a profilované plechy najlepšie použiť ručné oceľové, či mosadzné kartáče.

Odstránenie hrdze nie je spravidla ťažké, pri brúsení sa rýchlo rozpadá na prach. Staré nátery môžu odolávať dlhšie. Nikdy nevieme, či na plechu skutočne dobre držia, aj keďa brúsia ťažko. Je možné to zistiť ľahkým testom za pomoci klasického ručného orezávača. Pevne fixované nátery ne je nutné odstraňovať. V prípade, že sme si nie istí, vhodným a účinným riešením je použitie chemického odstraňovača starých náterov. Je silný a dostatočne hustý na to, aby po šikmej streche nestekal. Pri reakcii so starým náterom vytvorí gélovitú zmes, ktorú je možné ľahko odstrániť pomocou špachtle alebo vysokotlakového prúdového čističa.

Farba nie je liek na diery

Nielen pôsobením vplyvov počasia, ale aj samotným brúsením môže dôjsť k poškodeniu samotného plechu. Rovnako staré hrdzavé klince môžu spôsobiť netesnosti v krytine. Klampiarske prvky je možné opraviť, prispôsobiť alebo vymeniť. Je dôležité skontrolovať a ošetriť všetky rizikové miesta, najmä spoje tak, aby sme minimalizovali riziko prieniku vody. Staré klince je nutné nahradiť novými, najlepšie takými, ktoré obsahujú tesniacu gumenú podložku. Na opravu vychýleného plechu, alebo trhlín je vhodné použiť bitúmenový, neutrálny silikónový alebo polyuretánový tmel. Nerovnosti a ryhy je možné opraviť polyesterovým opravným tmelom na kov.

Stop korózii

Každá farby si dokáže inak poradiť s hrdzou. Sú farby, ktoré je možné priamo aplikovať na jemne zhrdzavený povrch, pri niektorých náteroch môže hrdza vážne negatívne ovplyvniť ich životnosť. Preto s v mnohých prípadoch odporúča použiť odhrdzovač. Ten obsahuje kyselinu fosforečnú, ktorá pri chemickej reakcii hrdzu stabilizuje a proces korózie eliminuje.  Červenohnedý oxid železa sa takýmto spôsobom zmení na modrý konzistentný povlak.

Ani mastný fľak

Na priľnavosť farby na podklad má veľmi negatívny vplyv mastnota. Tú môže spôsobovať decht, kyslé dažde, biologické faktory či nástroje použité pri brúsení strechy. Na odmastnenie strechy je možné použiť bežný saponát, ale aj priemyselné koncentrované odmastňovače. Po odmastnení je vhodné opláchnuť strechu bežnou záhradnou hadicou, alebo vysokotlakovým čističom.

Nie je plech ako plech

Rôzne zloženie plechu môže mať zásadný vplyv na priľnavosť farby. Napríklad, náter strechy z pozinkovaného plechu treba vyberať podľa úrovne oxidácie povrchu. Kým zoxidovaný pozinkovaný plech spravidla nespôsobuje po aplikácii farby na strechy väčšie problémy, nový pozinkovaný plech, medený plech, či klampiarske prvky zhotovené z iných ušľachtilých kovov majú menšie mikropóry a farbu prijímajú horšie. V tomto prípade je potrebné použiť vhodný základný náter, najlepšie s reaktívnym účinkom, ktorý sa naviaže na nový kov a vytvorí "drsnejšiu" plochu pre následnú aplikáciu vrchnej farby na strechy.

Štetinatá strecha

Náter strechy je z dôvodu rozsahu plochy strešnej krytiny nie zrovna lacnou záležitosťou. Tak ako je potrebné zvážiť pomer medzi cenou farby a jej ochrannými vlastnosťami, je dobré použiť vhodné náradie. Často sa stáva, že v snahe minimalizovať náklady na rekonštrukciu siahame po lacných štetcoch a valcoch. Lacné štetce sa nám väčšinou "odmenia" nejakým tým odpadnutým vlasom, lacné valce sa nám zas často rozpadnú už po prvom páse plechu. Pritom je cena náradia v pomere k cene realizácie zanedbateľná. Pritom taký vlas sa z náteru po zaschnutí môže časom odlúpiť a strhnúť so sebou aj vrstvu farby a vytvoriť tak živnú pôdu pre vznik korózie.

Čas sú občas peniaze

Práca na streche je namáhavá a jed dôležité sa rozchodnúť, aký náterový systém použiť. Bežne sa používajú dva spôsoby. Buď sa najprv aplikuje vrstva základného náteru a potom dve vrstvy vrchného náteru, alebo sa použijú dva nátery farbou typu 2v1, t.j. farbou, ktorá nesie v sebe vlastnosti základného aj vrchného náteru. Kým prvým spôsobom docielime hrubšiu vrstvu a teda aj ochranu plechu, druhý spôsob nám ušetrí kus času a krátkodobo aj peňazí.

Pri výbere vhodnej farby je vždy lepšie, ak vieme, aká farba bola pôvodne použitá na streche. V takom prípade je dobré použiť nový náter s obdobnýcm chemickým zložením hoci aj v inom odtieni. Ak však nevieme na čom sme, opatrnosť je na mieste. Existuje niekoľko kategórií náterov, ktoré sa v našich končinách bežne používajú. Najväčšie zatúpenie na trhu majú syntetické nátery, ktoré majú dobrú priľnavosť k väčšine starých náterov. Ich výhodou je dobrá mechanická odolnosť, malou nevýhodou je dlhšie schnutie a nižšia pružnosť. So rastúcimi nárokmi na ekológiu sa čoraz viac presadzujú vodou riediteľné akrylové farby na strechy. Ich výhodou je rýchle schnutia a dobrá pružnosť, nevýhodou je nižšia tvrdosť. Z času na čas siahne investor po dvojzložkovej polyuretánovej farbe. Ide o priemyselný náter s vysokou mechanickou odolnosťou a pružnosťou. Nevýhodou je dlhšie zasychanie a vyššia cena. Špecifickým produktom používaným v našich končinách je tzv. asfaltohliníkový náter. Už z názvu tejto syntetickej farby vyplýva, že obsahuje asfaltové hydroizolačné zložky a hliníkový prášok pre dosiahnutie metalického efektu a zvýšenie tvrdosti náteru. Tento náter je dokonca možné použiť na náter asfaltových krytín. Nevýhodou je, že na túto farbu je v budúcnosti možné aplikovať výhradne farbu s podobným zložením. Keďže každý náter má svoje špecifiká, všeobecne sa odporúča pri aplikácii postupovať podľa pokynov výrobcu.

Pre samotnú aplikáciu farby je vhodné chladnejšie počasie pod mrakom. Príliš rýchle odparovanie rozpúšťadiel v horúcom počasí farbe na rozpálenom plechu farbe škodí a obsah plechovky sa musí neustále riediť. Horúci plech znamená nepohodu aj pre samotného natierača. V našich klimatických podmienkach je vhodný čas na náter strechy koncom leta alebo začiatkom jesene. Pozor však aj na riziko dažďa, aby farbu zo strechy nespláchlo, či rannú rosu, ktorá sa tiež nemusí s mnohými farbami znášať. Aplikačná teplota pre farby na strechy by sa mala pohybovať v rozmedzí 5-25 st.C.

Toto bolo pár základných rád, ako si počínať pri aplikácii farby na strechy. Keďže je však každá zákazka špecifická, odporúčame sa pred jej začatím poradiť o konkrétnom probléme. V prípade akýchkoľvek otázok sme Vám preto k dispozícii.

 

SPOZNAJTE NAŠE FARBY NA STRECHY

 

 

Odoslať článok známemu   Vytlačiť