Tieniaca sieť nielen na tienenie

Tieniaca sieť nielen na tienenie

Ako vybrať tieniacu sieť na plot

Tieniace siete na plot sú často využívaným a cenovo dostupným architektonickým prvkom. Hoci názov produktu zreteľne vypovedá o hlavnej funkcii sietí, ktorou je tienenie, či inými slovami zachytávanie prieniku svetla a UV žiarenia, v praxi je ich využitie predsa len o čosi širšie. Spoznajte benefity, ktoré vám ponúkajú tieniace siete a zistite, ako vybrať tianiacu sieť na plot.

 

TIENIACE SIETE MASTER LINE

Využitie tieniacej siete

Ako už bolo spomenuté, tienenie je základnou funkciou tieniacej siete. Tieniace siete využijete všade tam, kde potrebujete znížiť intenzitu prenikajúceho svetla, obmedziť viditeľnosť objektov a osôb za plotom vybaveným sieťou za účelom ochrany súkromia, či ochrániť rastliny v okolí plota pred prudkým slnkom. Tieniaca sieť pomáha eliminovať rušivé vizuálne vnemy z vonkajšieho prostredia, akými sú napríklad rozostavané stavby, priemyselné a poľnohospodárske objekty, dopravné cesty a pod. Zároveň zvyšuje mieru súkromia, keď zabraňuje neželaným pohľadom spoza plota. Tieniace siete okrem tienenia esteticky a farebne dotvárajú životný priestor. V neposlednom rade vytvárajú predovšetkým na otvorených priestranstvách bariéru proti vetru a prachu.

 

Ako vybrať tieniacu sieť blog

Rozmery tieniacej siete

Skôr, než začnete uvažovať nad kúpou tieniacej siete, zmerajte si dĺžku oplotenia, na ktoré budete sieť upínať. Tieniace siete sa spravidla predávajú v ucelených rolkách v štandardizovaných návinoch, najčastejšie 10m, 25m a 50m. Siete kupujte tak, aby násobky štandardizovaných balení pokryli celkovo požadovanú dĺžku oplotenia na zatienenie. Radšej, nech vám dva metre tieniacej siete ostanú, než by mali dva metre chýbať. Druhým kritériom je výška plota. Siete sa vyrábajú v šírkach vhodných pre väčšinu štandardných pletív. Tieniace siete sú po okrajoch spevnené a perforované pre lepšie uchytenie na pletivo, preto sa ich šírka v domácich podmienkach neupravuje, ale vyberá sa sieť šírkou najbližšia výške pletiva. Pri voľbe šírky siete uprednostnite sieť rovnako širokú alebo o pár centimetrov užšiu, ako je výška pletiva, aby bolo možné sieť dobre napnúť a a vyhnúť sa neestetickým vlnám a nežiadúcim prekážkam, ktoré by mohla tieniaca sieť tvoriť napríklad pri kosení v okolí plota.

 

Ako vybrať tieniecu sieť blog

Vzhľad tieniacej siete

Prvé, čo mnohí sledujú pri výbere tieniacej siete je farba tkaniny. Najpredávanejšou je zelená tieniaca sieť, pretože bez rušivých vplyvov splýva so záhradnou, či lúčnou zeleňou. Antracitové tieniace siete odrážajú najmodernejšie architektonické trendy a vhodne tak dopĺňajú strechy, okenné rámy, či obkladový kameň v odtieňoch šedej. Menej frekventovanou, zato však originálnou alternatívou sú hnedé, či béžové tieniace siete, ktoré môžu byť vhodným architektonickým doplnkom pre drevostavby, severskú architektúru, či fasády a dlažby s pieskovcovým obkladom. Na celkový vzhľad a zatienenie má podstatný vplyv hustota tieniacej tkaniny. Husté tieniace siete sú spravidla drahšie, poskytujú však jedinečný estetický dojem, vysokú mieru súkromia, ochrany proti vetru, prachu. Naopak, niekedy je vhodnejšia tieniaca sieť s nižšou hustotou. A to nielen kvôli obvykle nižšej cene. Napríklad niektorým rastlinám nevyhovuje príliš tienisté miesto a menej hustá tieniaca sieť je pre ne vhodnejšia. Zlatou strednou cestou sú v tomto prípade tieniace siete s hustotou tkaniny okolo 150g/m2 a tieniacou schopnosťou okolo 90%.

 

Ako vybrať tieniacu sieť blog

Montáž tieniacej siete na plot

Na pripevnenie tieniacej siete na plot nie sú potrebné žiadne zvláštne zručnosti. Montáž je pri použití vhodného príslušenstva veľmi jednoduchá a zvládne ju každý. Vyberte jeden roh siete so spevneným lemom a pripevnite ho pomocou plastovej viazacej pásky alebo klipu. Sieť postupne odvíjajte z rolky popri pletive, zľahka šponujte a upínajte viazacími páskami alebo klipmi o horný okraj plota vo vzdialenosti cca 20-50cm. Po upevnení na hornú líniu plota rovnako postupujte v upevňovaní o dolnú hranu plota. Stále dbajte, aby bola sieť dostatočne napnutá. Montáž je jednoduchšia vo dvojici, keď jeden z dvojice sieť kotví a druhý ju pripevňuje na pletivo. Namiesto viazacích pások alebo klipov môžete použiť aj poplastovaný viazací drôt alebo napínaciu šnúru. Zatiaľčo viazací drôt sa používa vo forme nastrihaných kúskov ako viazacie zdrhovadlo, napínaciu šnúru prevliekajte striedavo okami tieniacej siete a pletivom, ako keď sa šije ihlou. Dobre pripevnená tieniaca sieť lepšie odoláva vetru a pôsobí esteticky.

 

Ako vybrať tieniacu sieť blog

TIENIACE SIETE - KOMPLETNÁ PONUKA

Odoslať článok známemu   Vytlačiť