Správna ručná sejačka - dobrý štart pre semiačka.

Správna ručná sejačka - dobrý štart pre semiačka.
Úroda má šancu, len ak viete ako siať.

Cesta k dobrej úrode je kľukatá, plná úsilia, trpezlivosti a kumštu. Každý záhradkár má svoje metódy a postupy, ako vypestovať tú najchutnejšiu, najšťavnatejšiu, najzdravšiu zeleninu. Jedno však musia všetci uznať - na začiatku je vždy dobré semeno. Bola by škoda nevedieť, ako s kvalitným genetickým materiálom naložiť. Hoci samotné semiačka u malého pestovateľa nepredstavujú veľkú záťaž pre peňaženku, čas a úsilie od výsevu po zber je nezanedbateľné. Ak si nie ste istí, ako správne začať a vyvarovať sa chýb pri výseve, v nasledujúcich riadkoch možno nájdete inšpiráciu.

 

1. Podmienky výsevu

 

Ručná sejačka blog2Na úspešné prijatie výsevu má vplyv hneď niekoľko faktorov. Úplne najpodstatnejším je voľba semena. Záleží na odrode, ktorá hovorí o odolnosti rastliny, výsledných aromatických a chuťových vlastnostiach plodu. Je potrebné rešpektovať odporúčanie šľachtiteľa semien s ohľadom na pestovateľské podmienky. Ďalej treba dbať na zdravie osiva. Zvlhnuté a plesňou napadnuté semená nie sú práve najlepšou voľbou. Ak je osivo v poriadku, prichádza ďalší faktor - substrát, resp. pôda, do ktorej sa realizuje výsev. Opäť treba dodržať podmienky deklarované šľachtiteľom. Niektoré semená vyžadujú viac kyslú, iné zásaditú pôdu. Niektorým sa darí v ľahšej piesčitej pôde, iné preferujú vlhkejšiu ťažšiu pôdu. Dôležitý je aj obsah živín a minerálov v substráte. Tretím významným faktorom je termín výsevu. Každé semeno sa vyznačuje svojou špecifickou klíčivosťou, niektoré reagujú klíčia rýchlo po výseve, iné potrebujú prejsť procesom stratifikácie (ochladenia, prípadne premrznutia). Výsevom v správnom čase docielite zber úrody v optimálnej fáze vegetačného cyklu rastliny. Určite vám nie sú neznáme výrazy ako ozimina, skorá, poloskorá, či neskorá odroda...

 

 

2. Metódy sejby

 

Ručná sejačka blog2Sejba semien sa definuje ako umiestnenie semena do pôdy za účelom následného klíčenia a rastu rastliny. Semená sa môžu vysievať priamo do záhonu alebo sa môžu po vyklíčení a zakorenení mladej rastliny presádzať zo sadbovača na finálne miesto rastu. Historicky najstaršou metódou sejby je plošný výsev, pri ktorej sa semená plošne rozhodia na povrch záhonu a následne môžu byť zahrabané. Plošný výsev možno realizovať ručne alebo pomocou mechanického rozmetávača. Takýmto spôsobom sa dnes bežne vysievajú napríklad trávniky. Výhodou je rýchlosť a nízka ekonomická náročnosť výsevu, nevýhodou nerovnomerná distribúcia semien a slabé pokrytie zeminou.

Ďalšou metódou je výsev do jamiek / jamkovanie. Pri tejto metóde sa jedno alebo viac semien umiestňuje do pripravených jamiek v spravidla rovnakých, vopred určených vzdialenostiach a hĺbkach. Táto metóda je vhodná najmä pre menšie množstvá osiva, napríklad pre výsev priesad do sadbovača, semien kvetov do kvetináča, cibuľovín, strukovín a pod. Výhodou je nižšia spotreba semien, lepšia klíčivosť a výsledná sila sadenice, nevýhodou časová náročnosť a vyššie nároky na podiel manuálnej práce. Obdobou tejto metódy je navŕtavanie, kedy sa pomocou sejačky vložia do dier semená, zakryjú zeminou a pôda sa následne zhutní.

Často používaným spôsobom sejby je výsev semena do brázdy za pluhom. Hĺbka sejby v tomto prípade závisí od rozmerov pluhu. Sejbu za pluhom možno realizovať ručne nepretržitým spôsobom alebo prerušovane v požadovaných rozostupoch. Na sejbu za pluhom pre malé pestovateľské výmery môžete použiť jednoduchý šinták (ručná plečka) s kolieskom, na ktorý je možné namontovať malý pluh pre vytvorenie brázdy.

 

 

3. Priesady

 

Ručná sejačka blog4Niektoré rastliny vyžadujú naštartovanie rastu v akomsi inkubátore, ktorý im poskytuje rastlinná škôlka. Semená týchto rastlín by sa na finálnom mieste rastu nemuseli ujať vôbec, alebo by rástli v slabej kondícii. Preto sa vo vhodných substrátoch rastliny zo semena predpestujú v sadbovačoch a po zakorenení sa vo vhodnom vegetačnom období vo forme priesady sadia do pripraveného záhona. Tento spôsob sadby je síce časovo aj fyzicky náročnejší, výraznejšie však zvyšuje šancu na dopestovanie zdravej odolnej rastliny. Pestovanie priesad je bežné u listovej a hlúbovej zeleniny, rajčín, papriky ale aj u mnohých okrasných rastlín a drevín. Sadbovače je možné po výseve umiestniť v dome, skleníku, fóliovníku a pod. Dôležité je zabezpečiť semenu požadovaný tepelný komfort a optimálny prísun živín  a vody.

 

 

 

4. Pomocník pestovateľa

 

Sejba a sadba predstavuje pre malého pestovateľa nepochybne určitú časovú a fyzickú záťaž. Našťastie sme sa už prepracovali z doby kamennej a na trhu je v súčasnosti množstvo pomocných nástrojov, prípravkov a záhradného náradia. V snahe zvýšiť sebestačnosť a prísun zdravej zeleniny rastie počet malých pestovateľov a výmera súkromných záhonov. No a keďže u takejto skupiny záhradkárov väčšinou nejde o pestovanie za účelom predaja, ich hlavnou pracovnou náplňou je niečo iné. Preto aj takýto malý pestovateľ potrebuje svoju prácu zefektívniť. Samotnú sejbu v dnešnej dobe urýchľujú ručné mechanické sejačky, ktoré umožňujú rýchlu a rovnomernú distribúciu semien rôznej veľkosti do požadovanej hĺbky v požadovaných vzdialenostiach. Mnohé ručné sejačky sú vybavené pluhom a umožňujú vytvorenie brázdy, výsev a následné zasypanie zeminou. Ručná sejačka je pritom finančne nenáročnou investíciou, zato však nenahraditeľným pomocníkom záhradkára.

 

Správne zrealizovaná sejba zdravého osiva je prvým a nevyhnutným predpokladom pre vznik zdravej rastliny. Ani strechu na dome nepostavíte bez základov. Až následne možno pomýšľať na nejakú zaujímavú úrodu. K tej však vedie ešte dlhá cesta a môže byť zaujímavou témou hneď na niekoľko ďalších článkov.

 

Odoslať článok známemu   Vytlačiť